Zenon Sylwester Wiśniewski / 2005-06-03 / 1299
W sprawie działalności kapituły ds. nazwy nowej przeprawy mostowej w Płocku.

Interpelacja 1299

Zenon Sylwester Wiśniewski

Płock, dnia 30.05.2005 r.

INTERPELACJA

Temat: W sprawie działalności kapituły ds.  nazwy nowej przeprawy mostowej w Płocku.

Uzasadnienie: W sprawie wyboru nazwy dla płockiego mostu działa tzw. kapituła złożona z Prezydenta Miasta, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” w Płocku oraz rektorów płockich, wyższych uczelni. Jednak żaden przepis nie upoważnia tzw. kapituły i to w ściśle określonym i arbitralnie dobranym składzie personalnym, do wypowiadania się w imieniu społeczeństwa Płocka. Także stanowisko Episkopatu Polski nie sprzeciwia się nazwie Jana Pawła II dla płockiego mostu, tak samo jak episkopat nie sprzeciwił się ostatnio nazwaniu Centrum Olimpijskiego w Warszawie imieniem Jana Pawła II. W uroczystości wziął udział Prymas Polski Józef Glemp. Wbrew twierdzeniom Pana Prezydenta- Płock nie posiada odpowiedniego rangą obiektu nazwanego jego imieniem. Aleje Jana Pawła II to droga podrzędna, gminna czyli najmniej ważna w hierarchii dróg. Dla przykładu Aleje Solidarności w Warszawie to główna ulica miasta. Prezydentowi Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości ten fakt nie przeszkadza, jak również niedawne nazwanie centrum Olimpijskiego imieniem Ojca Świętego. Poza tym działanie tzw. kapituły nie ma nic wspólnego z demokracją. Co prawda płocczanie mają możliwość wyboru, ale z sześciu nazw arbitralnie wybranych przez tę kapitułę. Zabrakło w niej miejsca na cieszącą się największym uznaniem płocczan nazwę „ Jana Pawła II”, o czym doskonale wie „ Gazeta Wyborcza” na stronach jej forum dyskusyjnego.

Nie zrozumiała dla mnie jest decyzja Prezydenta Płocka o odmowie nazwy Jana Pawła II dla mostu, a z drugiej na zezwolenie na odgrywanie na cześć Ojca Świętego, każdego drugiego dnia miesiąca pieśni „ Barka” z ratuszowej wieży. O odpowiedź na interpelację proszę osobiście Prezydenta Miasta Płocka
1.Proszę o podanie pełnego tekstu apelu Episkopatu Polski o nie nadawaniu nazwy Ojca Świętego dla nowo powstałych obiektów.
2.Proszę o podanie podstawy prawnej funkcjonowania tzw. Kapituły.
3.Ze względu na niechęć Prezydenta Miasta Płocka do nazwy Jana Pawła II dla nowego mostu, proszę o nie zamieszczanie sugestii odpowiedzi dla Episkopatu w liście skierowanym do niego od komisji nazewnictwa, w sprawie wyrażenia zgody na osobę Ojca Świętego jako patrona nowego mostu w Płocku.
4.Czy była organizowana akcja wykupu Gazety Wyborczej Płock z ankietą przez dyrektorów jednostek Gminy Płock w celu pozyskania jak największej ilości kuponów?
5.Czy 950 głosów oddanych w konkursie Prezydenta Płocka i gazety Wyborczej Płock to szeroka reprezentacja społeczeństwa Płocka i gazety Wyborczej Płock to szeroka reprezentacja społeczeństwa Płocka wobec 130 tys. mieszkańców miasta?
 
Pytania:
1.Z całym szacunkiem dla członków kapituły, proszę o odpowiedź z jakiego klucza zostali wybierani jej członkowie i dlaczego w jej składzie nie znalazł się np. Komendant Miejski Policji, Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego lub Prezes PKN ORLEN S.A?
2.Czy sprzedaż i konsumpcja alkoholu na Starym Rynku w momencie wygrywania „ Barki” nie obrazi uczuć religijnych katolików?

/-/ Zenon Sylwester Wiśniewski

 

Metryka dokumentu
  • Data publikacji: 18 lat temu (wtorek, 07 czerwca 2005, godzina 10:44)
  • Osoba publikująca: Konrad Kozłowski
  • Nadzór nad treścią: Konrad Kozłowski
  • Ilość wyświetleń: 2 696 115
  • Dokument nie był aktualizowany od momentu publikacji