Wioletta Maria Kulpa, Interpelacja Nr 2259 z dnia 28 czerwca 2023r.
Sytuacja w budynkach Popłacińska 42, 42a i 42 b

                                                                                                                                                          Płock, dn. 27.06.2023
Wioletta Kulpa
Radna Rady Miasta Płocka


                                                                                INTERPELACJA


dotyczy sytuacji w budynkach Popłacińska 42, 42a i 42 b

Wnoszę o zajęcie się tematem mieszkańców 3 budynków w lokalizacji ul. Popłacińskiej – mieszkania komunalne i socjalne.
    1. W budynkach Popłacińska 42 i 42a skierowanie do zamieszkania otrzymują mieszkańcy kwalifikujący się na mieszkania komunalne. Na jakiej podstawie w tym samym bloku, jeśli mieszkania mają ten sam standard kierowane są rodziny na mieszkania socjalne. W przypadku jednego bloku i zróżnicowania w nim 2 różnych stawek na m2 mieszkania i rozliczania, jakie są zasadności takiego zakwaterowania. Mieszkania nie różnią się w żadnej mierze standardem.
    2. W związku z tym, że budynki Popłacińska 42 i 42a są ogrzewane z kotłowni na pellet proszę o informację jak wyglądają prace związane z przyłączeniem tych 3 budynków do gazu i tym samym zapewnienia ekologicznego ogrzewania dla mieszkańców w postaci ogrzewania gazowego.
    3. Kotłownia o której napisał w odpowiedzi do mieszkańców Pan Wojciech Petecki była modernizowana w 2014 roku, jednak jej stan nie jest najlepszy, o czym mówią mieszkańcy ponieważ są przerwy w dostawie ciepła, a zużycie wody jest większe ponieważ, aby z ranu popłynęła ciepła woda mieszkańcy muszą do kanalizacji wypuścić kilkanaście litrów wody pomijając oczywiście sytuacje kiedy ciepłej wody w ogóle nie ma z powodu awarii pieca. Natomiast zbiornik na pellet znajdujący się przy budynku wielokrotnie był uszkadzany i odpływ z pieca w kotłowni również jest naprawiany w sposób mało profesjonalny, co może również skutkować większym zużyciem pelletu.
    4. Sprawa dotycząca stawek czynszu i opłat za ciepło w mieszkaniach przy Popłacińskiej 42 i 42 a.
    a) do IV/2023 roku mieszkańcy mieli wypowiadane umowy w zakresie stawek czynszu i opłaty za ciepło, tymczasem od IV/2023 otrzymali wyłącznie pismo o zmianie stawek. Dlaczego zatem Zarząd Budynków Komunalnych nie zastosował dotychczasowej procedury administracyjnej, czyli najpierw wypowiedział warunki, a nie wyłącznie zakomunikował stawki obowiązujące od kwietnia 2023 roku.
    b) dlaczego jest zróżnicowanie stawek czynszu w tych dwóch budynkach tzn. w jednym jest stawka 7,75 zł/m2, a w drugim 8,63 m2. Jakie jest uzasadnienie dla różnorodności ustanowienia 2 różnych stawek czynszu w budynkach zlokalizowanych obok siebie???
    c) kolejna kwestia to stawka za ogrzewanie – ciepło. W jednym budynku stawka wynosi 9,00 zł/m2, a w drugim 10,50 zł/m2. Ponadto opłata ta wzrosła rok do roku z 3,98 zł na 9,00 zł, czyli o 226%.
    d) Jednocześnie mieszkańcy mimo tak znacznej podwyżki stawek opłat za ciepło na koniec okresu rozliczeniowego mają dopłatę – UWAGA nawet 1.900 złotych !!! Czy osoby zakwaterowane na mieszkaniach socjalnych i komunalnych stać jest na tak zawyżone stawki opłat za ciepło, nawet biorąc pod uwagę wzrost cen za ciepło w Polsce nie ma tak drastycznych opłat. Przykład 40 m2 mieszkania komunalnego, opłata z tytułu ryczałtu 10,50 zł x 40 m2 x 12 m-cy = 5.040,00 + dopłata 1.900 = 6.940. W związku z tym opłata za samo ciepło miesięcznie w budynku komunalnym wynosi blisko 580 zł, sumując z opłatą za czynsz całkowity koszt utrzymania bez opłat za wodę i energię elektryczną w mieszkaniu komunalnym wyniesie ok. 1.000 zł. Oczywiście są sytuacje w których w jednym miesiącu mieszkańcy muszą uregulować opłatę za czynsz + rozliczenie roczne ciepła, co stanowi zdecydowanie duże obciążenie dla budżetu domowego nawet ok. 2.500 złotych.
Analizują opłaty dość znaczne za ciepło i czynsz zasadnym jest wprowadzenie dla tych 3 budynków ogrzewania gzowego, co w zdecydowanym stopniu wpłynie pozytywnie na jakość powietrza, a także obniży budżety domowe mieszkańców.
    5. Proszę o informację, czy na tych 3 budynkach ZBK ma uwidocznione jakiekolwiek zadłużenia mieszkańców i czy można poprosić o rozdzielenie na najemców komunalnych i socjalnych – weryfikacja w tym zakresie narastająco do końca V/23.
    6. Wnoszę również o niewielki remont drogi dojazdowej w szczycie budynku Popłacińska 42, a stanowiącej dojazd do Popłacińskiej 42a – zadolenie do uzupełnienia betonem, a także prośba o sprawdzenie i rozwiązanie samego wjazdu na wysokości bramy do tych budynków. Pomiędzy jednią a ścieżką rowerową jest zadolenie, stąd aby samochodem wjechać w bramę do budynków trzeba zwolnić praktycznie do zera, natomiast kierowcy samochodów jadących ul. Popłacińską na wprost oznajmiają mieszkańcom swoje niezadowolenie sygnałem dźwiękowym. Proszę zatem, tak jak w innych lokalizacjach zjazdu do posesji o naprawę i wyrównanie tej przestrzeni na odcinku bramy wjazdowej. Jednocześnie proszę o uporządkowanie terenu piaskownicy dla dzieci przy budynku Popłacińska 42.                                                                                                                                                 Wioletta KulpaDokumenty:
Metryka dokumentu
 • Data publikacji: 9 miesięcy temu (piątek, 30 czerwca 2023, godzina 13:15)
 • Osoba publikująca: Agnieszka Kopera
 • Nadzór nad treścią: Agnieszka Kopera
 • Ilość wyświetleń: 438
 • Data ostatniej aktualizacji: wtorek, 11 lipca 2023, godzina 13:27
 • Historia aktualizacji

 • 11 lipca 2023, godzina 13:27 Aktualizacja dokumentu
  30 czerwca 2023, godzina 13:19 Aktualizacja dokumentu
  30 czerwca 2023, godzina 13:16 Aktualizacja dokumentu