Daria Domosławska, Interpelacja Nr 143 z dnia 30 sierpnia 2024r.
bezpieczeństwo ruchu rowerowego oraz innych niechronionych uczestników ruchuRadna Miasta Płocka 27.08.2024 r.
Daria Domosławska
INTERPELACJA
Przedmiot, temat interpelacji :
Bezpieczeństwo ruchu rowerowego oraz innych niechronionych uczestników ruchu (m.in. osoby piesze, użytkownicy UTO) – prośba o udzielenie odpowiedzi m.in. na pytania, które zadałam podczas Komisji Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta i nie otrzymałam na nie odpowiedzi
Uzasadnienie interpelacji:
W związku z brakiem odpowiedzi na zadane pytania podczas Komisji Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta 27.08.2024 r w trakcie omawiania punktu 5. dotyczącego „Oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego niechronionych uczestników ruchu (pieszych, rowerzystów i innych pojazdów - UTO) w istniejącej infrastrukturze drogowej oraz analizy przygotowanych rozwiązań projektowych” zadaję te pytania ponownie w jednym dokumencie i proszę o odpowiedź. W interpelacji na prośbę osób, którym zależy na rozwoju infrastruktury rowerowej i bezpieczeństwie umieszczam również dodatkowe pytania.
1) W nawiązaniu do dokumentu opracowanego w skali ogólnopolskiej, dotyczącego Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2023 oraz przesłanek z niego płynących proszę o informacje:
a) Jakie są założenia programowe do realizacji Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Płocka w odniesieniu dla rowerzystów i użytkowników UTO?
b) Czy Wydział Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego planuje audyt Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (głównie rowerzyści, piesi i użytkownicy UTO) w istniejących, przebudowywanych lub planowanych drogach rowerowych tak jak ma to miejsce w innych miastach myślących perspektywicznie o rozwoju ruchu rowerowego? Audyt taki powinien być cyklicznie powtarzany.
c) Jeśli będzie prowadzony audyt Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym to kto go będzie prowadził? Czy będzie to Pracownik/Pracownicy UMP (pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów) czy musi to być firma zewnętrzna i z jakimi kosztami to się wiąże?
2) Jakie zmiany zostaną wprowadzone w przeprowadzaniu egzaminu na Kartę Rowerową, gdyż obecna formuła prowadzenie egzaminu teoretycznego i praktycznego na sali gimnastycznej lub boisku szkolnym z kilkoma słupkami w żaden sposób nie odzwierciedla umiejętności w poruszaniu się w przestrzeni miejskiej a stanowi tylko egzamin zręcznościowy z jazdy na rowerze. Znam formułę egzaminu (część teoretyczna i praktyczna) i praktyczne jego przeprowadzenie dlatego nie dziwi mnie fakt, że wielu młodych ludzi nie przestrzega podstawowych zasad w ruchu drogowym.
Zapewne w odpowiedzi zawarte zostanie stwierdzenie, że zmiany wymagają rozwiązań systemowych, ale może warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania pilotażowe i nie czekać aż, „ktoś każe” tylko zrobić coś dla poprawy bezpieczeństwa oddolnie.
a) Czy Miasto Płock planuje przygotowanie Miasteczka Rowerowego odzwierciedlającego połączenia sieci dróg rowerowych z ruchem rowerów na zasadach ogólnych, na którym mogłyby odbywać się egzaminy na Kartę Rowerową lub wprowadzenie modelu egzaminu jak w Belgii, Holandii, Francji – w przestrzeni miejskiej?
Oczywiście w odpowiedzi znajdzie się fraza „na powyższe zadanie nie zostały zabezpieczone środki na 2024 rok…” W związku z powyższym poddaje pod dyskusję i proszę o przeanalizowanie tego pomysłu, gdyż Płock inwestycje w bezpieczeństwo, ekologię, zdrowie i aktywność młodego pokolenia.
3) Czy planowane jest tworzenie Miejsc Odpoczynku Rowerzystów na terenie Płocka tak jak w większości miast przyjaznych rowerzystom? Uważam, że stwierdzenie, użyte w materiale przedstawionym na Komisji , że nie są potrzebne jest błędne. Wielokrotnie rowerzyści przejeżdżający przez Płock szukają schronienia na posiłek, odpoczynek lub chcą po prostu zakończyć przejażdżkę organizując grilla. Niestety w naszym mieście brakuje takich miejsc.
4) Proszę o ponowne przeanalizowanie, skonsultowanie sprawy z samorządem województwa mazowieckiego sprawy oznaczania szlaków rowerowych. W większości miast, które stawiają na turystykę rowerową szlaki są oznaczone kolorami lub cyframi a nie pozostają tylko wirtualnym tworem. Już teraz miasto Płock jest rozpoznawalne w ciągu międzynarodowych tras rowerowych Euro Velo 2.
Czy miasto Płock, mając tak wspaniałe zabytki do zaprezentowania pokusi się o dobre, czytelne oznaczenie szlaków rowerowych?
Załączniki:.brak
Daria Domosławska
Dokumenty:
-
odpowiedź 11 września 2024, godzina 14:20
- Data publikacji: 3 miesiące temu (piątek, 06 września 2024, godzina 13:26)
- Osoba publikująca: Anna Imbir
- Nadzór nad treścią: Anna Imbir
- Ilość wyświetleń: 144
- Data ostatniej aktualizacji: środa, 11 września 2024, godzina 14:20
- Historia aktualizacji
06 września 2024, godzina 13:29 Aktualizacja dokumentu