Artur Jaroszewski, Interpelacja Nr 2543 z dnia 15 kwietnia 2024r.
Budowa sieci światłowodowej na terenie Płocka

Artur Jaroszewsk

                                                                           15.04.2024r.

                                                                     data złożenia interpelacji

 

                                                                      I N T E R P E L A C J A

 

Przedmiot, temat interpelacji: dot. budowy sieci światłowodowej na terenie Płocka.

 

Od wielu miesięcy w ramach środków unijnych i projektów oraz przetargów na szczeblu ponadlokalnym, trwa w naszym kraju rozbudowa sieci światłowodowej. Służyć temu mają między innymi środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy. Prace realizowane są bez udziału budżetów samorządów, koordynuje je ministerstwo cyfryzacji. Dzięki środkom z KPO operatorzy inwestujący w budowę łączy szybkiego internetu kładą światłowód również na obszarach mniej opłacalnych biznesowo (osiedla z zabudową jednorodzinną, tereny wiejskie). Rozbudowa sieci światłowodowej dotyczy również osiedli domów jednorodzinnych w Płocku, m.in. w Ciechomicach, Górach, Borowiczkach, Imielnicy i na osiedlu Wyszogrodzka.


W ostatnim czasie otrzymuję liczne sygnały do mieszkańców o trudnościach w budowie przyłączy. Wykonawcy budujący sieć przekazują właścicielom posesji, że niektóre z nich z różnych powodów nie będą przez nich podłączane. Dotyczy to między innymi posesji przy ulicach Poziomkowa, sięgaczy ulicy Leszczynowej i ulicy Parcele. Jako powód rezygnacji z budowy niektórych przyłączy wykonawcy podają duże koszty, których podobno domaga się od nich Miasto.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

- Czy firmy budujące sieć szybkiego internetu na terenie Płocka lub mieszkańcy zgłaszają do Urzędu Miasta Płocka problemy dotyczące podłączenia światłowodu do poszczególnych posesji?

- Jaka komórka w UMP zajmuje się tą problematyką?

- Czy UMP ma wiedzę, jakie firmy budują sieć światłowodową w Płocku na poszczególnych osiedlach? Jeśli tak – proszę o udostępnienie wykazu takich firm na potrzeby mieszkańców.

 

Jednocześnie w interesie mieszkańców proszę, aby przy wszystkich nowych inwestycjach, dotyczących przebudowy ulic w Płocku, sygnalizować operatorom sieci światłowodowych możliwość współpracy (np. aktualnie w ulicach Podgórze i Liściasta).

 

Uzasadnienie interpelacji: W dzisiejszych czasach szybki internet to jedno z podstawowych mediów niezbędnych do funkcjonowania, w tym do pracy.

 

                                                                                                                             Artur Jaroszewski
Dokumenty:
Metryka dokumentu
  • Data publikacji: 1 miesiąc temu (czwartek, 18 kwietnia 2024, godzina 12:57)
  • Osoba publikująca: Agnieszka Kopera
  • Nadzór nad treścią: Agnieszka Kopera
  • Ilość wyświetleń: 310
  • Data ostatniej aktualizacji: czwartek, 25 kwietnia 2024, godzina 11:45
  • Historia aktualizacji

  • 25 kwietnia 2024, godzina 11:45 Aktualizacja dokumentu
    18 kwietnia 2024, godzina 12:58 Aktualizacja dokumentu