Wioletta Maria Kulpa / 2012-12-20 / 870
Dotyczy planowanej budowy stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul . Wyszogrodzkiej 40 na działce o nr ewidencyjnym 134Wioletta Kulpa Płock, dn. 20.12.2012
Radna Rady Miasta Płocka
INTERPELACJA
Dotyczy planowanej budowy stacji bazowej telefonii komórkowej przy
ul . Wyszogrodzkiej 40 na działce o nr ewidencyjnym 1349
Prezydent Miasta Płocka pismem z dnia 9.10.2012 r. zwrócił się do mieszkańców o uzgodnienie lokalizacji budowy stacji bazowej telefonii komórkowej P4 GSM/UMTS PLO 3313A na działce o nr. ewidencyjnym 1349. Zgodnie z treścią wniosku Prezydenta inwestycja dotyczy celu publicznego. Nadmieniam, że wielokrotnie w tej sprawie interweniowali mieszkańcy ulicy Wyszogrodzkiej i okolicznych ulic na terenie osiedla Wyszogrodzka. Mieszkańcy podkreślają, że wysokość budowanej wieży przez inwestora będzie sięgała 35 metrów, tymczasem na terenie osiedla występuje niska zabudowa jednorodzinna, więc stawianie tego typu obiektów jawnie kłóci się z dotychczasową architekturą.
Ponadto, co w naszym przekonaniu jest najistotniejszą kwestią, to negatywne oddziaływanie fal na życie i zdrowie mieszkańców w promieniu nawet 150 metrów. Jeśli z jednej strony mówimy o inwestycji celu publicznego, to dlaczego z drugiej strony Urząd Miasta Płocka nie stawia na szali zdrowia okolicznych mieszkańców i przeprowadzenia odpowiednich badań, które stwierdzą jakie oddziaływanie będzie miało postawienie i użytkowanie tego typu obiektu na terenie zabudowy jednorodzinnej. Promieniowanie niejonizujące, które w tym przypadku występuje, jest jednym z najpoważniejszych zanieczyszczeń środowiska.
Negatywny wpływ energii elektromagnetycznej przejawia się m.in. efektem termicznym, zaburza ośrodkowy układ nerwowy człowieka, może powodować co potwierdzają badania lekarskie powstanie choroby radiofalowej. Poprzez wytwarzanie stałego pola elektromagnetycznego w czasie wysokiej częstotliwości może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, m.in. drażliwość, przygnębienie, bóle głowy, zaburzenia snu i choroby skóry, a w konsekwencji nawet zespół zaburzeń psychiczno-neurologiczno-wegetatywnych, a za tym idący wzrost umieralności na choroby nowotworowe, osłabienie i zaburzenia koncentracji. W kwietniu 2009 roku Parlament Europejski opublikował rezolucję ws. obaw dotyczących wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie, który wzywa państwa członkowskie do wprowadzenia działań ograniczających narażanie społeczeństwa na oddziaływanie tych pól. Wiele z okolicznych domów znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji, na sąsiedniej działce odległość wynosi 3,6 metra, a w wielu innych przypadkach 10 metrów.
22 października 2012 roku mieszkańcy ustosunkowali się do wniosku Prezydenta w zakresie nowej inwestycji podnosząc szereg kwestii negatywnego oddziaływania na społeczność lokalną. W dniu 8 listopada br. Prezydent Miasta Płocka w piśmie odpiera zarzuty, jednak ich wartość merytoryczna i odniesienie się do obaw mieszkańców jest znikome. Przytoczę kilka zapisów: „Informuję, że przepisy powszechne obowiązującego prawa nie uzależniają rozstrzygnięcia organów administracji publicznej od zgód stron postępowania na realizację inwestycji”, „Informuję, że Prezydentowi nie są znane na tym etapie postępowania administracyjnego przepisy określające odległości urządzeń GSM od budynków mieszkalnych” (sic!) – może wystarczałoby dotrzeć do mieszkańców i spotkać się z nimi, w końcu odległość ze Starego Rynku na Wyszogrodzką nie jest tak odległa!!! Lokalizacja wskazana przez firmę we wniosku według opinii ratusza nie wymaga żadnych opinii m.in. Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a Wydział Kształtowania Środowiska zaopiniował pozytywnie wniosek. Formułując odpowiedź do mieszkańców ktoś napisał, iż na tym etapie postępowania zarówno protest mieszkańców jest przedwczesny, jak i nie jest wymagana zgoda stron postępowania, to w takim wypadku kiedy mają protestować mieszkańcy Panie Prezydencie dopiero wtedy, gdy zacznie się budowa masztu?
W związku z bardzo poważnym problemem społecznym i brakiem analizy oddziaływania na życie i zdrowie mieszkańców fal elektromagnetycznych wnoszę o:
1.Przeprowadzenie przez Urząd Miasta Płocka badań na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego zaproponowanej inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem odległości od innych budynków.
2.Wstrzymanie wszelkich decyzji w zakresie wyrażenia zgody na lokalizację stacji telefonii komórkowej na osiedlu Wyszogrodzka do czasu spotkania z mieszkańcami i przeprowadzenia odpowiednich badań uwzględniających oddziaływanie na zdrowie.
3.Przedstawienie uzasadnienia, czy wpisywanie inwestycji celu publicznego może z drugiej strony pogwałcić podstawowe prawa jednostek w zakresie braku pewności, co do ochrony ich zdrowia i życia, ochrony własności z uwagi na stratę wartości działek i nieruchomości po wybudowaniu tej inwestycji.
4.Określenie o jaką wartość może zostać obniżona cena działek i nieruchomości po wybudowaniu stacji telefonii komórkowej.
5.Przedłożenie informacji, czy możliwe jest podłączenie wieży do istniejącej stacji trafo, której dotychczasowe obciążenie wymaga ciągłych remontów i konserwacji, a mieszkańcy mają przerwy w przesyle energii elektrycznej.
6.Przedstawienie protokołu oględzin i szczegółowej opinii Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Płocka.
7.Skierowanie pisma do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w celu wydania opinii w przedmiotowej kwestii lokalizacji nowej wieży telefonii komórkowej.
8.Przedstawienie wskaźników przypisanych lokalizowanej inwestycji przy ul. Wyszogrodzkiej w sposób przystępny w zakresie emitowania pola elektromagnetycznego, mam tu na myśli wielkość częstotliwości. Ile wynosi moc promieniowania izotopowego w przypadku przedmiotowej stacji
9.Czy w świetle obowiązujących przepisów są dostępne informacje (proszę podać źródło) mówiące o odległości i wysokości zabudowy w pobliżu podobnych stacji emitujących promieniowanie elektromagnetyczne.
10.Proszę o przedstawienie informacji, czy osoby mające problemy z krążeniem i sercem, a także z wszczepionymi rozrusznikami serca mogą zamieszkiwać na terenie, gdzie występuje pole oddziaływania elektromagnetycznego.
Dlaczego Prezydent Miasta Płocka od dnia 20 listopada 2012 roku (prośba mieszkańców) nie znalazł czasu na spotkanie się z mieszkańcami w celu wysłuchania i omówienia problemu występującego w zakresie planowanej inwestycji?
Dlaczego Urząd Miasta Płocka prowadzi dziwną politykę zniechęcenia mieszkańców w zakresie protestów informując pisemnie np. o wniesieniu opłaty w wysokości 190 złotych za kserokopie dokumentów dokumentacji planowanej stacji bazowej telefonii komórkowej?
Dlaczego Urząd Miasta Płocka zniechęca przedstawicieli mieszkańców występujących w imieniu kilkunastu osób sugerując uiszczanie opłaty za każde pełnomocnictwo od osoby wpisanej na listę. Jakim prawem chce się wpłacania środków do kasy Urzędu od społeczników, którzy poświęcają swój czas rodzinny na reprezentowanie wielu mieszkańców w ich wspólnym interesie ochrony praw i własności. Jeśli mieszkańcy wpisali się na listę, to mają prawo wybrać ze swego grona reprezentację osób, które będą kontaktować się ze stronami postępowania administracyjnego w tym zakresie.
Ponadto proszę o informację, kiedy może zostać przeprowadzona przez UMP rozprawa administracyjna przy udziale wszystkich zainteresowanych stron oraz jak będzie przedstawiała się sprawa powiadomienia mieszkańców osiedla Wyszogrodzka, a także poinformowanie ich o przysługujących im prawach.
- Data publikacji: 12 lat temu (piątek, 21 grudnia 2012, godzina 09:47)
- Osoba publikująca: Agnieszka Kopera
- Nadzór nad treścią: Agnieszka Kopera
- Ilość wyświetleń: 2 696 346
- Dokument nie był aktualizowany od momentu publikacji