Artur Jaroszewski, Interpelacja Nr 120 z dnia 16 sierpnia 2024r.
zmiana sposobu publikowania danych przez Krajowy Rejestr NowotworówArtur Jaroszewski
Imię i nazwisko
16.08.2024r.
data złożenia interpelacji
I N T E R P E L A C J A
Przedmiot, temat interpelacji: dot. zmian sposobu publikowania danych przez Krajowy Rejestr Nowotworów.
Krajowy Rejestr Nowotworów to ogólnopolska baza danych o nowotworach, prowadzona przez Narodowy Instytut Onkologii. Dane KRN od początku XXI wieku dostępne są w internecie. Ponieważ dane były bardzo szczegółowe i wiarygodne, z podziałem na województwa i powiaty, zgony i zachorowalność, rodzaje nowotworów i przedziały wiekowe pacjentów, można było dokonywać porównań zachorowalności i umieralności mieszkańców poszczególnych powiatów. W Płocku szczególnie interesowały porównania statystyk nowotworowych Płocka z innymi miastami i powiatami na Mazowszu i w Polsce.
Dane KRN są aktualizowane corocznie, tyle że z dużym 2-3 letnim opóźnieniem. Najnowsze opublikowane dane dotyczą roku 2021.
Niestety, począwszy od roku 2020 KRN zmienił zakres publikowanych danych. Nie są już publikowane łączne statystyki ilościowe, dotyczące zachorowalności i zgonów nowotworowych w podziale na powiaty. Publikowane dane uniemożliwiają dokonywania porównań pomiędzy poszczególnymi powiatami.
Potwierdzili to eksperci z Instytutu Badawczego IPC Sp. z o.o., którzy tworzyli w ostatnich miesiącach dla Urzędu Miasta Płocka opracowanie pt. „Polityka Zdrowotna Miasta Płocka do 2030 roku wraz z mapą potrzeb zdrowotnych”. Analiza porównawcza którą sporządzili dotyczyła jedynie okresu 1999-2019, nowsze dane nie były dla nich dostępne. Cytat z ich opracowania: „Z uwagi na brak ogólnodostępnych danych monitorujących zachorowalność/umieralność na konkretne typy nowotworów na poziomie powiatów, w tym miasta Płock, analizy struktury zachorowalności/zgonów płocczan z powodu nowotworów dokonano w oparciu o dostępne dane wieloletnie za lata 1999-2019”.
Ponieważ porównania z innymi miastami i powiatami, zwłaszcza w zakresie zgonów na nowotwory dróg oddechowych, od wielu lat wypadają dla Płocka źle, powinniśmy dążyć do ich szczegółowego monitorowania i analizowania. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
- Czy ktokolwiek w Urzędzie Miasta Płocka posiada wiedzę, dlaczego KRN zmienił od roku 2020 sposób publikowania danych?
Jeżeli nikt w UMP nie dysponuje taką wiedzą proszę o oficjalne wystąpienie Prezydenta Miasta Płocka do Ministra Zdrowia, Narodowego Instytutu Onkologii / KRN i parlamentarzystów ziemi płockiej z pytaniem: dlaczego od roku 2020 zaprzestano publikacji danych analogicznych jak w okresie 1999-2019 oraz kto i kiedy podjął decyzję w tym zakresie?
Artur Jaroszewski
Dokumenty:
-
Odpowiedź 03 września 2024, godzina 11:19
- Data publikacji: 1 miesiąc temu (wtorek, 20 sierpnia 2024, godzina 09:22)
- Osoba publikująca: Anna Imbir
- Nadzór nad treścią: Anna Imbir
- Ilość wyświetleń: 294
- Data ostatniej aktualizacji: wtorek, 03 września 2024, godzina 11:19
- Historia aktualizacji
20 sierpnia 2024, godzina 09:23 Aktualizacja dokumentu