Wioletta Maria Kulpa, Interpelacja Nr 1371 z dnia 18 maja 2021r.
Brak wywieszenia flagi narodowej przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniach 2 i 3 maja 2021

                                                                                                                                                     Płock, dn. 14.05.2021
Wioletta Kulpa
Radna Rady Miasta Płocka


                                                                         INTERPELACJAdot. braku wywieszenia flagi narodowej przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniach 2 i 3 maja 2021

Flaga narodowa biało-czerwona zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej na którą Prezydent Miasta Płocka się często powołuje jest nadrzędnym symbolem Polski i Polaków nad innymi flagami, szczególnie kiedy mówimy o organizacji uroczystości patriotycznych, czy historycznych.
W świetle ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 roku wyraźnie w art. 1 ust. 2 mowa jest o otaczaniu tych symboli (czyli biało-czerwonej flagi) czcią i szacunkiem, które jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem każdego Polaka.
Ponadto zgodnie z przywołaną ustawą dzień 2 maja został ustanowiony dniem Flagi RP. W związku z tym rodzi się zasadnicze pytanie, dlaczego zarówno w tym dniu, jak i w dniu 3 maja przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego naprzeciwko płockiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego została wywieszona flaga Mazowsza. Rozumiem apele marszałka w tej sprawie, ale wyraźnie mówiły one o wywieszeniu flagi wspólnie z flagą narodową, zaś w tym przypadku flagę Mazowsza zastosowano zamiast flagi narodowej, która jest dla mnie jak i podejrzewam dla większości Płocczan najcenniejsza i najważniejsza. W związku z tym wyrażając własną opinię oraz setek mieszkańców Płocka, którzy rozmawiali ze mną w tej sprawie, zwracam się do osób odpowiedzialnych za techniczne przygotowanie uroczystości w naszym mieście, a przede wszystkim do Prezydenta Miasta Płocka, jako odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji również w tym zakresie o wyeliminowanie na przyszłość podobnych sytuacji. Przy tak ważnym miejscach pamięci, historycznych i symbolicznych na maszcie powinna powiewać flaga narodowa, a nie żadna inna. Jeśli chcielibyście Państwo zastosować podobną symbolikę wywieszając inną flagę, proszę pobudować nowy maszt, a flaga narodowa w barwach biało-czerwonych przy tak ważnym pomniku w naszym mieście powinna na stałe znaleźć swoje miejsce na maszcie.


                                                                                                                       Wioletta KulpaDokumenty:
Metryka dokumentu
  • Data publikacji: 2 lata temu (wtorek, 18 maja 2021, godzina 11:08)
  • Osoba publikująca: Agnieszka Kopera
  • Nadzór nad treścią: Agnieszka Kopera
  • Ilość wyświetleń: 860
  • Data ostatniej aktualizacji: środa, 26 maja 2021, godzina 13:19
  • Historia aktualizacji

  • 26 maja 2021, godzina 13:19 Aktualizacja dokumentu
    18 maja 2021, godzina 11:08 Aktualizacja dokumentu