Małgorzata Ogrodnik, Interpelacja Nr 561 z dnia 14 kwietnia 2026r.
Pilne wykonanie prac porządkowych oraz poprawy estetyki terenu w obszarze ulic: Bielska, Kwiatka, Jerozolimska (rejon Placu 13 Straconych) i Synagogalna
Płock, dnia 15.04.2026 r.
Małgorzata Ogrodnik
Radna Miasta Płocka
Pan
Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka
INTERPELACJA
Dotyczy: Pilnego wykonania prac porządkowych oraz poprawy estetyki terenu w obszarze ulic: Bielska, Kwiatka, Jerozolimska (rejon Placu 13 Straconych) i Synagogalna.
Opis stanu faktycznego:
Działając na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, zwracam się z prośbą o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu uprzątnięcie i przywrócenie estetycznego wyglądu terenu położonego w obszarze (kwartale) ulic Bielskiej, Kwiatka oraz Jerozolimskiej i Synagogalnej.
Wskazany obszar stanowi kluczowy ciąg komunikacyjny prowadzący mieszkańców oraz turystów w stronę ulicy Grodzkiej i Ratusza. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Placu 13 Straconych – miejsca o dużej wadze historycznej i symbolicznej dla płocczan. Niestety, obecny stan tego terenu jest absolutnie niespójny z jego reprezentacyjnym charakterem.
Na podstawie wizji lokalnej oraz załączonej dokumentacji fotograficznej stwierdzam, że teren jest rażąco zaniedbany. Na wskazanym obszarze zalegają:
- liczne odpady bytowe (butelki, papiery, niedopałki);
- odpady wielkogabarytowe i budowlane (stare opony, worki typu „big-bag” z gruzem);
- duże ilości nieczystości zwierzęcych oraz rozrzucone resztki jedzenia, co sprzyja bytowaniu gryzoni i ptactwa;
- pozostałości po niezabezpieczonych elementach infrastruktury (stojące w oponach metalowe rury).
Taki stan rzeczy nie tylko szpeci wizerunek Płocka w oczach gości odwiedzających nasze miasto, ale przede wszystkim obniża komfort życia mieszkańców i stwarza zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Do kogo należy obowiązek utrzymania czystości na wskazanym terenie (czy jest to grunt miejski, czy prywatny)?
- Czy i kiedy zostaną podjęte doraźne działania porządkowe w celu usunięcia zalegających śmieci, opon i nieczystości zwierzęcych?
- Czy możliwe jest objęcie tego obszaru wzmożonym nadzorem Straży Miejskiej oraz częstszym cyklem sprzątania, ze względu na jego strategiczne położenie turystyczne?
- Czy Miasto planuje docelowe zagospodarowanie tego kwartału, aby w przyszłości uniknąć gromadzenia się w tym miejscu odpadów?
Uzasadnienie:
Płock jako miasto o bogatej historii i ambicjach turystycznych musi dbać o estetykę swoich „wizytówek”. Obszar łączący Plac 13 Straconych ze Starówką jest jednym z najczęściej uczęszczanych traktów pieszych. Dalsze pozostawienie go w obecnym stanie jest nieakceptowalne.
W załączeniu przekazuję dokumentację fotograficzną obrazującą skalę problemu.
Z poważaniem,
Małgorzata Ogrodnik
Radna Miasta Płocka
- Data publikacji: 22 godziny temu (środa, 15 kwietnia 2026, godzina 09:53)
- Osoba publikująca: Agnieszka Kopera
- Nadzór nad treścią: Agnieszka Kopera
- Ilość wyświetleń: 122
- Data ostatniej aktualizacji: środa, 15 kwietnia 2026, godzina 09:57
- Historia aktualizacji