U C H W A Ł A Nr 188/XII/03 Rady Miasta Płocka z dnia 26 czerwca 2003 roku
Ordynacja wyborcza do rad jednostek pomocniczych miasta Płocka – Rad Miesz-kańców Osiedli.U C H W A Ł A Nr 188/XII/03
Rady Miasta Płocka
z dnia 26 czerwca 2003 roku
Ordynacja wyborcza do rad jednostek pomocniczych miasta Płocka – Rad Miesz-kańców Osiedli.
Na podstawie art. 37 ust 1 Ustawy o samorządzie gminnym z dnia 08 marca 1990 roku (tj. Dz. U. Nr 13 z 1996 r. poz. 74 ze zm. Dz. U. Nr 58 poz. 261, Nr 106 poz. 496, Nr 132 poz. 622, z 1997 r. Nr 9 poz. 43, Nr 106 poz. 679, Nr 107 poz. 686, Nr 113 poz. 734 i Nr 123 poz. 775, z 1998 r. Nr 155 poz. 1014 i Nr 162 poz. 1126) oraz § 2 Uchwały Nr 187/XII/03 Rady Miasta Płocka z dnia 26 czerwca 2003 roku w sprawie zarządzenia wyborów do Rad Mieszkańców Osiedli Miast Płocka - Rada Miasta Płocka ustala co następuje:
ROZDZIAŁ I
ZASADY OGÓLNE
§ 1.
Uchwała określa zasady i tryb wyboru członków rad mieszkańców osiedli – jednostek pomocniczych Rady Miasta Płocka – zwanych dalej radami osiedli.
§ 2.
1. Wybory są powszechne – prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który w dniu wyborów ma ukończone 18 lat.
2. Prawo wybierania do danej rady osiedla przysługuje osobom, które stale zamieszkują na obszarze działania rady.
3. Wybranym może być każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze do danej ra-dy osiedla, z wyjątkiem członków komisji wyborczych w danym osiedlu.
§ 3.
1. Wybory są równe – wyborcy biorą udział w wyborach na równych zasadach.
2. Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos.
§ 4.
1. Wybory są bezpośrednie – wyborcy wybierają członków rady osiedla bezpośrednio spośród kandydatów zgłoszonych w okręgach wyborczych.
2. Głosować można tylko osobiście.
-2-
§ 5.
Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym. W lokalu wyborczym muszą znajdować się stanowiska zapewniające tajność głosowania. Karty do głosowania wrzuca się do opie-czętowanej urny wyborczej.
ROZDZIAŁ II
ZARZĄDZENIE WYBORÓW
§ 6.
Wybory do rad osiedli zarządza Rada Miasta Płocka w drodze uchwały wyznaczając datę wyborów na dzień ustawowo wolny od pracy.
§ 7.
Najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów Miejska Komisja Wyborcza ustala nazwę rady osiedla i jego granice, ustala dla każdego osiedla liczbę wybieranych członków rad osiedla.
§ 8.
Osiedle tworzy jeden okręg wyborczy z ilością mandatów określoną w ustawie o samorządzie gminnym, tj. 15 we wszystkich osiedlach.
§ 9.
Uchwałę Miejskiej Komisji Wyborczej ustalającą okręgi wyborcze i ilość mandatów w poszczególnych okręgach podaje się do wiadomości wyborców przez rozplakatowanie obwieszczeń najpóźniej w 40 dniu przed dniem wyborów. W obwieszczeniu tym wy-mienia się również siedzibę Miejskiej Komisji Wyborczej.
§ 10.
1. W celu przeprowadzenia głosowania tworzy się obwody głosowania.
2. Dla wyboru rady osiedla obwodem głosowania jest okręg wyborczy.
3. W uzasadnionych wypadkach w jednym okręgu wyborczym można tworzyć większą liczbę obwodów.
-3-
§ 11.
Miejska Komisja Wyborcza tworzy obwody głosowania, ustalając ich granice i numery oraz wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych.
§ 12.
Uchwałę Miejskiej Komisji Wyborczej o utworzeniu obwodów głosowania podaje się do wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie obwieszczeń najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów.
ROZDZIAŁ III
KOMISJE WYBORCZE
§ 13.
Do przeprowadzenia wyborów do Rad Mieszkańców Osiedli powołuje się:
1/ Miejską Komisję Wyborczą na okres kadencji Rady Miasta Płocka,
2/ Obwodowe Komisje Wyborcze.
§ 14.
1. W dniu zarządzenia wyborów Rada Miasta Płocka powołuje Miejską Komisję Wy-borczą złożoną z Radnych w składzie od 4 do 8 członków.
2. Miejska Komisja Wyborcza wybiera ze swego grona przewodniczącego i jego za-stępcę.
§ 15.
1. Obwodowe Komisje Wyborcze powołuje Miejska Komisja Wyborcza najpóźniej na 15 dni przed dniem wyborów spośród mieszkańców miasta Płocka, ustalając jedno-cześnie rezerwę na uzupełnienie składów Obwodowych Komisji Wyborczych.
2. W skład Obwodowej Komisji Wyborczej wchodzą 4 osoby, w tym z urzędu, jako członek, osoba wskazana przez Prezydenta Miasta Płocka spośród pracowników sa-morządowych gminy ( oraz osoba wskazana przez gospodarza obiektu, w którym bę-dzie siedziba OKW - do uzgodnienia).
3. Pierwsze posiedzenie Obwodowej Komisji Wyborczej zwołuje Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.
4. Komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu przewodniczącego i jego zastępcę.
-4-
5. Zmiany i uzupełnienia w składzie Komisji następują w trybie przepisów o jej powo-łaniu.
§ 16.
Członkom Obwodowych Komisji Wyborczych przysługują zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania na zasadach i w wysokości określonych uchwałą Rady Miasta Płocka.
§ 17.
Do zadań Miejskiej Komisji Wyborczej należy:
1. tworzenie okręgów głosowania,
2. tworzenie obwodów głosowania,
3. powoływanie Obwodowych Komisji Wyborczych
4. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego przez ob-wodowe komisje wyborcze i udzielanie im w miarę potrzeby wytycznych i wyja-śnień,
5. rozpatrywanie skarg na działalność Obwodowych Komisji Wyborczych,
6. rejestrowanie kandydatów na członków rady osiedla,
7. zarządzenie druku obwieszczeń oraz dostarczenie tych obwieszczeń Obwodowym Komisjom Wyborczym,
8. wydawanie zaświadczeń pełnomocnikom zgłoszeń kandydatów oraz mężom zaufa-nia,
9. ustalenie wyników wyborów do rady osiedla i zarządzenie ich ogłoszenia w trybie określonym niniejszą uchwałą,
10. wydawanie zaświadczeń o wyborze członka rady osiedla,
11. wykonywanie innych czynności wynikających z przepisów niniejszej ordynacji wyborczej,
12. podanie do publicznej wiadomości wyborców informacji o listach kandydatów i danych o kandydatach przez rozplakatowanie obwieszczeń na obszarze obwodu głosowania.
§ 18.
Do zadań Obwodowej Komisji Wyborczej należy:
1. przeprowadzanie głosowania w obwodzie,
-5-
2. czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania,
3. ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do wiadomości publicznej oraz dostarczenie protokołów głosowania do Miejskiej Komisji Wyborczej.
§ 19.
Prezydent Miasta Płocka zapewnia obsługę i środki techniczno-materialne, niezbędne dla prawidłowej pracy Miejskiej Komisji Wyborczej i Obwodowych Komisji Wybor-czych.
§ 20.
Nadzór nad pracą Miejskiej Komisji Wyborczej sprawuje Przewodniczący Rady Miasta Płocka.
ROZDZIAŁ IV
ZGŁASZANIE KANDYDATÓW
§ 21.
1. Kandydatów na członków rad osiedli, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, zgłasza się do Miejskiej Komisji Wyborczej najpóźniej w 30 dniu przed dniem wy-borów.
2. Zgłaszając kandydata należy podać jego nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce za-mieszkania, wskazując jednocześnie okręg wyborczy, do którego następuje zgłosze-nie kandydata.
3. Do każdego zgłoszenia kandydatury należy dołączyć pisemne oświadczenie kandy-data o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
4. Kandydować można tylko w okręgu, w którym kandydat zamieszkuje.
§ 22.
1. Zgłoszenie kandydata na członka rady osiedla winno być podpisane przez co naj-mniej 15 wyborców zamieszkałych w danym osiedlu.
-6-
2. Wyborca podpisujący zgłoszenie kandydata na członka rady osiedla podaje czytelnie swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer dokumentu stwierdzającego toż-samość oraz składa podpis.
3. Uprawnionymi do składania zgłoszeń, o których mowa w ust. 1, są pierwsi trzej wy-borcy którzy podpisali zgłoszenie kandydata na członka rady osiedla.
§ 23.
1. Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie rejestruje w wskazanym okręgu wybor-czym kandydaturę na członka rady osiedla zgodnie z przepisami niniejszej ordynacji, sporządzając protokół rejestracji zgłoszenia i zawiadamia o tym zgłaszających.
2. Jeżeli zgłoszenie kandydata wskazuje wady, które nie dadzą się usunąć, Komisja stwierdza nieważność zgłoszenia, powiadamiając o tym niezwłocznie zgłaszających.
3. Jeżeli zgłoszenie kandydata wskazuje inne wady, Komisja wzywa niezwłocznie zgła-szających do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeżeli wskazane wady nie zostaną w termi-nie usunięte, Komisja stwierdza nieważność zgłoszenia kandydata.
4. Decyzję stwierdzającą nieważność zgłoszenia kandydata zgłaszający mogą zaskarżyć w ciągu 2 dni do Miejskiej Komisji Wyborczej. Decyzja podjęta w wyniku rozpa-trzenia skargi jest ostateczna.
§ 24.
Miejska Komisja Wyborcza zamyka listy kandydatów na członków rady osiedla, na 30 dni przed wyborami.
§ 25.
Jeżeli w terminie przewidzianym dla zgłaszania kandydatów ich liczba nie jest większa chociaż o jeden od ilości mandatów w danym okręgu, Miejska Komisja Wyborcza wzy-wa wyborców, przez rozplakatowanie obwieszczeń, do zgłoszenia dodatkowych kandy-datów. W takim przypadku termin zgłaszania i rejestrowania kandydatów ulega przedłu-żeniu o 5 dni.
§ 26.
1. Po zarejestrowaniu kandydatur Miejska Komisja Wyborcza ustala w porządku alfa-betycznym rejestr kandydatów dla każdego okręgu wyborczego.
-7-
2. Po ustaleniu rejestru kandydatów Miejska Komisja Wyborcza zarządza wydrukowa-nie obwieszczeń zawierających dane o kandydatach.
3. Obwieszczenia o których mowa w ust. 2 powinny być rozplakatowane w danym okręgu wyborczym najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.
§ 27.
1. Miejska Komisja Wyborcza skreśla z rejestru nazwisko kandydata na członka rady osiedla, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub wycofał zgodę na kandydowa-nie.
2. O skreśleniu nazwiska kandydata Komisja niezwłocznie zawiadamia wyborców i pełnomocnika zgłoszenia kandydata.
§ 28.
1. Kandydat na członka rady osiedla może wyznaczyć swojego męża zaufania upraw-nionego do reprezentowania go wobec Komisji Wyborczych.
2. Mąż zaufania reprezentuje interesy kandydata w szczególności w czasie głosowania, przy obliczaniu głosów przy ustalaniu wyników wyborów przez Obwodową Komisję Wyborczą.
3. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wydaje mężowi zaufania zaświadcze-nie uprawniające do obecności w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej, w czasie wykonywania przez nią czynności.
§ 29.
Prowadzenie kampanii wyborczej w dniu głosowania jest zabronione.
ROZDZIAŁ V
PROCEDURA WYBORCZA
§ 30.
1. Głosowanie odbywa się w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej w dniu ustawowo wolnym od pracy bez przerwy od godz. 8.00 do 20.00.
2. Przed rozpoczęciem głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza sprawdza, czy urna jest pusta, czy na miejscu są druki spisu wyborców oraz potrzebna ilość kart do gło-sowania, jak również czy w lokalu wyborczym znajdują się w dostatecznej ilości sta-nowiska zapewniające tajność głosowania, po czym Komisja zamyka i pieczętuje urnę wyborczą pieczęcią Komisji.
-8-
3. Od chwili zapieczętowania, aż do zakończenia głosowania urny otwierać nie wolno.
§ 31.
1. Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym winno być obecnych co najmniej trzech członków Obwodowej Komisji Wyborczej.
2. Od chwili rozpoczęcia prac Komisji do chwili ustalenia wyników głosowania w loka-lu wyborczym mogą być obecni mężowie zaufania i pełnomocnicy zgłoszeń kandy-datów.
§ 32.
1. Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej czuwa nad utrzymaniem porządku w czasie głosowania oraz nad zapewnieniem tajności głosowania i może w tym celu wydawać odpowiednie zarządzenia porządkowe.
2. W razie konieczności Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej po porozu-mieniu z Miejską Komisją Wyborczą, może zażądać od odpowiednich organów przydzielenia ochrony.
§ 33.
1. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje Obwodowej Komisji Wybor-czej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość wyborcy i miejsce zamieszkania. Następnie członek komisji wpisuje dane wyborcy /imię, nazwisko, ad-res zamieszkania, numer dokumentu tożsamości/ na listę głosujących i wręcza mu kartę do głosowania. Dane wpisane na listę głosujących wyborca potwierdza podpi-sem.
2. Spis wyborców – listę głosujących sporządza się w jednym egzemplarzu.
3. Po zakończeniu spisu wyborców – po zamknięciu lokalu wyborczego spis wyborców podpisują członkowie obwodowej komisji wyborczej i opieczętowują pieczęcią ko-misji.
§ 34.
1. Na karcie głosowania umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwisko i imię kan-dydatów na członków rady osiedla zarejestrowanych w danym okręgu.
-9-
2. Karta głosowania powinna zawierać zwięzłą informację o sposobie głosowania i skutkach wadliwego wypełnienia karty.
3. Kartę do głosowania opatruje się pieczęcią Miejskiej Komisji Wyborczej.
§ 35.
1. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca udaje się do stanowiska zapewniającego tajność głosowania, znajdującego się w lokalu wyborczym.
2. Wyborca stawia znak „X” w karcie z lewej strony obok nazwiska kandydatów, na których głosuje.
3. Jeżeli na karcie do głosowania wyborca nie umieści znaku „X” przy żadnym nazwi-sku, jego głos uważa się za ważny bez dokonania wyboru.
4. Głos uważa się za nieważny, jeżeli na karcie do głosowania umieszczono znak „X” przy większej ilości nazwisk kandydatów niż w danym osiedlu jest mandatów.
5. Nieważne są również głosy oddane na kartach do głosowania innych niż urzędowo ustalone.
6. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowaniu z pomocy innych osób, z wyłączeniem członków komisji, pełnomocników zgłoszeń kandydatów i mężów za-ufania.
§ 36.
Głosowania przerywać nie wolno. Gdyby w skutek nadzwyczajnych wydarzeń czynno-ści wyborcze były na czas przejściowy uniemożliwione, Obwodowa Komisja Wyborcza dalszy tok postępowania wyborczego ustala z Miejską Komisją Wyborczą.
§ 37.
O godz. 20.00 przewodniczący zarządza zamknięcie lokalu wyborczego. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną 20.00.
§ 38.
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania przewodniczący w obecności członków komi-sji otwiera urnę wyborczą, po czym Komisja przystępuje do liczenia kart głosowania, ustalenia głosów ważnych i obliczania głosów oddanych na poszczególnych kandyda-tów.
-10-
§ 39.
1. Obwodowa Komisja Wyborcza sporządza w dwóch egzemplarzach protokół głoso-wania
2. W protokóle należy wymienić liczbę:
a) osób wpisanych na spis wyborców,
b) oddanych głosów, w tym głosów ważnych i nieważnych,
c) głosów ważnych bez dokonania wyboru,
d) głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów.
3. Protokoły podpisują wszyscy członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej obecni przy jego sporządzaniu.
4. Egzemplarz nr 1 protokołu Obwodowa Komisja Wyborcza przekazuje niezwłocznie po jego sporządzeniu do Miejskiej Komisji Wyborczej.
5. Egzemplarz nr 2 Obwodowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości przez wywieszenie w miejscu widocznym w siedzibie Komisji.
§ 40.
Wybory są ważne bez względu na ilość osób biorących udział w wyborach.
§ 41.
Na podstawie protokołów otrzymanych z Obwodowych Komisji Wyborczych, Miejska Komisja Wyborcza ustala wyniki wyborów odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
§ 42.
1. Za wybranych w danym okręgu wyborczym uznaje się kandydatów, w liczbie odpo-wiadającej ilości mandatów, którzy otrzymali kolejno najwięcej głosów ważnych.
2. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma równą liczbę głosów uprawniających do przyznania im mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej. W obecności członków Ko-misji i mężów zaufania.
3. Przebieg losowania uwzględnia się w protokole wyników wyborów.
§ 43.
1. Obwieszczenia Miejskiej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów ogłasza się na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Płocka.
-11-
2. W obwieszczeniu podaje się odrębnie dla każdego okręgu wyborczego liczbę:
a) osób wpisanych na listę wyborczą,
b) oddanych głosów,
c) głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów,
d) nazwiska i imiona wybranych członków rad osiedli.
§ 44.
1. W ciągu 7 dni od dnia zakończenia wyborów, wyborca może wnieść na piśmie pro-test do Miejskiej Komisji Wyborczej przeciwko ważności wyborów. Postanowienie Miejskiej Komisji Wyborczej jest ostateczne.
2. Przedmiotem protestu może być wyłącznie naruszenie przepisów niniejszej ordyna-cji.
§ 45.
1. Miejska Komisja Wyborcza stwierdza wygaśnięcie mandatu członka rady osiedla wskutek:
a) jego śmierci,
b) zrzeczenia się mandatu,
c) utraty prawa wybieralności,
d) prawomocnego wyroku sądu, orzeczonego za przestępstwo popełnione z chęci zy-sku lub innych niskich pobudek.
2. W razie wygaśnięcia mandatu członka rady osiedla Miejska Komisja Wyborcza stwierdza wstąpienie na jego miejsce kandydata, który w wyborach otrzymał naj-większą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów decyduje losowanie.
3. Jeżeli w skutek wygaśnięcia mandatów, których obsadzenie w trybie ust. 2 nie było możliwe, skład rady osiedla zmniejszył się więcej niż o ¼ przeprowadza się wybory uzupełniające do danej rady osiedla, chyba, że do zakończenia kadencji zostało mniej niż 6 miesięcy.
ROZDZIAŁVI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 46.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą ordynacją wyborczą ma odpowiednio zasto-sowanie Ustawa z dnia 16 lipca 1998 roku Ordynacja wyborcza do rad
-12-
gmin, rad powiatów i sejmików województw /Dz. U. Nr 95, poz.602 z późniejszymi zmianami/.
§ 47.
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Płocka i Prezyden-towi Miasta.
§ 48.
Traci moc uchwała Nr 443/XX/99 Rady Miasta Płocka z dnia 7 grudnia 1999 roku – Or-dynacja Wyborcza.
§ 49.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wiceprzewodniczący
Rady Miasta Płocka
Tomasz Korga
- Data publikacji: 21 lat temu (wtorek, 29 lipca 2003, godzina 12:27)
- Osoba publikująca: Konrad Kozłowski
- Nadzór nad treścią: Konrad Kozłowski
- Ilość wyświetleń: 2 696 758
- Dokument nie był aktualizowany od momentu publikacji